Category Archives: Montaż instalacji LPG Szczecin

Samodzielnie tankowanie gazu LPG

Jak samodzielnie tankować autogaz LPG do swojego samochodu?

Po zmianie przepisów, od 19 września 2013 roku możemy sami, bez pomocy osób z obsługi stacji, tankować gaz LPG. Tankowanie gazu jest równie prostą operacją jak tankowanie benzyny czy oleju napędowego. Wymagana jest jedynie ostrożność i trzeba pamiętać, iż nigdy nie tankujemy do „pełna”.

  1. Zdejmujemy pistolet z dystrybutora
  2. Przykładamy końcówkę pistoletu do zaworu w samochodzie
  3. Wciskamy spust na pistolecie, aby zablokować pistolet w zaworze
  4. Uruchamiamy proces tankowania wciskając przycisk na dystrybutorze
  5. Kończymy tankowanie zwalniając wciśnięty guzik na dystrybutorze
  6. Odpinamy pistolet od zbiornika, ponownie wciskają spust na pistolecie
  7. Odwieszamy pistolet na dystrybutor
  8. Dystrybutor zakończy automatycznie tankowanie, jeśli zbiornik gazu w samochodzie zostanie napełniony w 80%.

Ponieważ sprężony gaz ma dość niską temperaturę warto tankować w rękawicach ochronnych. Szczególnie podczas odpinania pistoletu od zbiornika tuż po tankowaniu, może dojść do przypadkowego kontaktu naszych dłoni z bardzo niską temperaturą. W skrajnym przypadku może dojść nawet do odmrożeń na ręce.

Czytaj więcej: dzienniklodzki.pl/artykul/3359361,jak-tankowac-gaz-jak-samodzielnie-tankowac-gaz-lpg,id,t.html?cookie=1

W Szczecinie większość stacji ma w swojej ofercie autogaz LPG, a ceny za to paliwo są niższe średnio o 60-70%.
Warto jednak pamiętać, że stacje z gazem LPG poza granicami Polski, mają często inne końcówki przy dystrybutorach. Jeśli zamierzacie wyjechać np w stronę Niemiec, proponujemy zaopatrzyć się w europejską końcówkę do tankowania gazu LPG np w naszym serwisie. Niestety nie wszystkie stacje paliwowe u naszych zachodnich sąsiadów mają na stanie tego typu przejściówki.

 

wypożyczalnia samochodów Szczecin

Formalności po montażu LPG / CNG

Montaż instalacji gazowej w aucie nie kończy się w chwili, gdy wyjedziemy z warsztatu. Zaopatrzeni w dokumenty wydane nam przez zakład, będziemy musieli zgłosić w Wydziale Komunikacji – tym samym, w którym zarejestrowano nasz samochód – że dokonaliśmy adaptacji samochodu na zasilanie LPG.
Montaż instalacji gazowej w samochodzie wiąże się z załatwieniem kilku prostych formalności

Cała procedura nie jest skomplikowana, ale jak to zwykle bywa ze sprawami natury urzędowej, może trochę potrwać.

Podstawą do dokonania stosownego wpisu w dowodzie rejestracyjnym będzie odpowiedni zestaw dokumentów wydanych przez zakład montażu. Razem z kartą gwarancyjną i instrukcją obsługi otrzymamy:
wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem;
atest na zbiornik (wydawany przez zakład po montażu, ale pochodzący bezpośrednio od producenta); jest to poświadczenie badania i dopuszczenie do eksploatacji zbiornika przez Transportowy Dozór Techniczny;
fakturę za wykonaną usługę (powinna zawierać nr nadwozia, tzw. VIN, oraz numer rejestracyjny pojazdu, o ile pojazd jest zarejestrowany).

Dysponując powyższymi, udajemy się do Wydziału Komunikacji, gdzie zarejestrowany został wcześniej nasz samochód. Na szczęście dowód rejestracyjny to nie dowód osobisty i można dopisywać w nim dane bez konieczności wymiany za każdym razem, gdy pojawia się nowy wpis. Gdy złożymy wypełniony wniosek o dokonanie zmian, fakt zamontowania instalacji LPG zostanie zaznaczony poprzez adnotację odpowiedniej treści: „Gaz”, „LPG” lub „Przystosowany do zasilania gazem”.

Polskie przepisy mówią, że instalacja gazowa w samochodzie podlega corocznym przeglądom technicznym. Jeśli do kolejnego przeglądu technicznego samochodu zostało nam mniej niż rok, jedziemy na niego w ustalonym terminie. Jeżeli natomiast zamontowaliśmy instalację w nowym samochodzie (do 5 lat), który ma okres ważności pierwszego badania technicznego wynoszący 3 lata, a kolejnego – następne 2, to podczas dokonywania wpisu odstępy czasu między przeglądami zostaną na stałe skrócone do 1 roku.

Wybierając się do Wydziału Komunikacji, koniecznie trzeba mieć przy sobie także:
dokument potwierdzający tożsamość,
kartę pojazdu, o ile ją wydano (trafi do niej taki sam wpis, jak do dowodu rejestracyjnego), oraz
upoważnienie – jeżeli nie jesteśmy jedynymi właścicielami auta, potrzebne będzie upoważnienie współużytkownika lub jego obecność.

Na tym formalne obowiązki się kończą. Nie ma obowiązku powiadamiania ubezpieczyciela o zmianie sposobu zasilania naszego auta, chyba że korzystamy z polisy Auto Casco. Po dokonaniu montażu zmienia się bowiem wartość samochodu i w związku z tym warto zmodyfikować umowę zawartą z firmą ubezpieczeniową. W przeciwnym razie koszt ewentualnego uszkodzenia elementów instalacji nie zostanie zrefundowany, ponieważ z punktu widzenia ubezpieczyciela wcale jej w naszym aucie nie będzie.

Pamiętajmy, żeby nie zwlekać – na zgłoszenie się do Wydziału Komunikacji mamy, licząc od daty zakończenia montażu, 30 dni. Urzędnicy nie wyciągają sankcji administracyjnych i dokonują wpisu także spóźnialskim, ale ryzykujemy nieprzyjemności podczas kontroli drogowej, ponieważ nawet najlepiej wykonany montaż będzie uchodził za nielegalny. Najlepiej więc załatwić wszystko jak najszybciej i spokojnie cieszyć się oszczędnościami płynącymi z jazdy na gazie.

źródło: gazeo.pl

Ważne pojęcia Autogaz – LPG

LPG

Reduktor-parownik

To urządzenie, które rozpręża i odparowuje LPG, zmieniając jego stan skupienia na lotny. Zmiana stanu skupienia gazu odbywa się w drugiej komorze i – tak jak można to obserwować robiąc doświadczenie ze zwykłym dezodorantem – towarzyszy temu dość istotny spadek temperatury. Ciepło, które jest niezbędne do odparowywania gazu pochodzi z układu chłodzenia silnika.

 Wlew gazu

Wlew gazu uzupełnia paliwo w zbiorniku. To właśnie w nim mocuje się specjalny pistolet do tankowania. Zbiornik napełnia się pod wpływem ciśnienia z dystrybutora. Stalowa kulka znajdująca się we wlewie zabezpiecza przed wylewaniem się gazu po odłączeniu pistoletu.

Zbiornik gazu

Zbiornik gazu magazynuje paliwo w stanie ciekłym. Konstrukcja zbiornika jest wykonana ze stali o bardzo wysokiej jakości. Spotyka się dwa podstawowe kształty – torusa i cylindra. Certyfikaty na zbiorniki zazwyczaj gwarantują sprawdzoną szczelność i wytrzymałość na 10 lat. Standardowy zbiornik posiada kołnierz. Do kołnierza mocuje się osprzęt zbiornika.

Elektrozawór

Jest urządzeniem elektromagnetycznym otwierającym lub zamykającym przepływ gazu. Elektrozawór przyjmuje gaz w stanie ciekłym, który w pierwszej kolejności trafia do komory odstojnikowej. Gaz z komory, znajdującej się w dolnej części elektrozaworu, trafia przez filtr do tłoczka otwierającego i zamykającego przepływ gazu, znajdującego się w górnej części elektrozaworu. Napięcie zmieniające się w cewce elektrycznej, powoduje zmiany położenia tłoczka (jest otwarty, gdy na cewkę zaworu jest podawane napięcie i zamknięty, gdy na cewce nie ma napięcia).

Klapa przeciwwybuchowa

Pojawiające się czasami wybuchy powrotne są izolowane właśnie dzięki klapie przeciwwybuchowej. Jest zabezpieczenie przed uszkodzeniem kanału dolotowego i obudowy filtra. Klapa przeciwwybuchowa znajduje się między przepustnicą, a obudową filtra powietrza, lub w samej obudowie filtra.

Mikser (mieszalnik) gazu

Mieszalnik gazu determinuje zużycie gazu przez instalacje gazowe oraz wpływa na osiągi samochodu i elastyczność jazdy. Mikser miesza odpowiednio dobraną ilość gazu, którą pobiera z reduktora-parownika. Gaz w fazie lotnej jest mieszany z powietrzem zasysanym przez silnik. A więc mikser w instalacji LPG odpowiada gaźnikowi w układzie benzynowym.

Attuator

Attuator test regulatorem przepływu gazu. Element ten reguluje dokładnie ilość gazu, który jest zasysany przez mikser – zmniejsza dopływ gazu do miksera, gdy mieszanka, która jest poddawana spalaniu w cylindrze jest zbyt bogata – i odwrotnie – zmniejsza dopływ gazu, gdy mieszanka jest zbyt uboga.

Wielozawór

Jest to część instalowana na zbiorniku. Napełnia przede wszystkim zbiornik (ogranicza napełnienie do 80% pojemności) i pobiera płynny gaz ze zbiornika. Gdy usterce ulegają przewody lub zawór, wielozawór ogranicza wypływ gazu ze zbiornika. Pełni też funkcję informacyjną – wskazuje realną ilość gazu w zbiorniku. Nie dopuszcza również do wzrostu ciśnienia powyżej 25 barów.

Na podstawie: elpigaz.com

Generacja IV LPG

LPG Generacja IV

Nazwana ELISA lub STELLA (różnica tkwi we wtryskiwaczu gazu). W tym układzie zasilania stosuje się jeszcze nowocześniejszy, jednostopniowy reduktor-parownik. Odparowany gaz trafia do wtryskiwacza, który steruje sekwencyjnym wtryskiwaniem gazu od razu do cylindrów.

Takie podawanie gazu jest możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanego technologicznie układu sterującego, który jednocześnie ustala moment wtrysku oraz czas jego trwania. Wyliczenie odpowiedniej ilości gazu za każdym razem należy również do zadań komputera. Niewątpliwą zaletą układów zasilania IV generacji jest spełnianie przez nie najnowszych standardów odnoszących się do emisji spalin.

Generacja IV obejmuje również układy, w których wykorzystuje się magistralę SGI. To właśnie poprzez nią z reduktora-parownika gaz jest sekwencyjnie wtryskiwany do cylindrów.

Magistrala SGI pozwala na osiąganie takich samych charakterystyk jazdy auta na gazie, jak w przypadku wariantu benzynowego. Układ zasilania IV generacji SGI może współpracować z najnowszymi typami silników i również spełnia surowe normy emisji spalin.

Montaż i Serwis instalacji LPG w Szczecinie – MM Auto Serwis

Działanie LPG

Jak działa auto na LPG?

Dzięki ciśnieniu panującemu w zbiorniku, po otwarciu zaworu, który znajduje się w wielozaworze, płynny propan-butan płynie przewodami do elektrozaworu gazowego (elektrozawór jest zamknięty, gdy silnik znajduje się w stanie spoczynku, lub pracuje zasilany benzyną).

Ciekły gaz wysokociśnieniowym przewodem płynie do parownika reduktora. Tutaj podgrzany ciepłą wodą przechodzi w fazę lotną a ciśnienie spada do wartości około 1000 hPa. Lotny zostaje zmieszany z powietrzem i dzięki małemu nadciśnieniu zostaje zassany przez silnik.

LPG to skrót od Liquefied Petroleum Gas i w wolnym tłumaczeniu na polski oznacza płynny gaz ropopochodny. Jest w dzisiejszych czasach niewątpliwie najpopularniejszym płynnym gazem. LPG jest efektem rafinacji – jak sama nazwa wskazuje – ropy naftowej. Najczęściej można natrafić na mieszaniny propanu i butanu (odpowiednio C3H8 i C4H10), które przechowywane są przeważnie (w temperaturze otoczenia) pod ciśnieniem podobnym od atmosferycznego (najwyżej dwa razy większym).

Jego liczba oktanowa waha się w granicach (w zależności od mieszanki) między 90 a 110 jednostek, co oznacza oczywiście, że nie ustępuje w tym względzie dostępnym powszechnie paliwom benzynowym. Wartość opałowa w przypadku skroplonego propanu-butanu, przy gęstości przekraczającej nieznacznie 0,5 kg/dm3, jest równa 46,1MJ/kg. Wypada więc lepiej w porównaniu z benzyną, której wartość opałowa wynosi mniej – 43,9 MJ/kg.

LPG oprócz powstawania jako efekt uboczny rafinacji ropy naftowej, może być również wytwarzany z gazu ziemnego. Płynny gaz ropopochodny stosuje się powszechnie w rolnictwie, przemyśle chemicznym oraz w gospodarstwach domowych. Najbardziej jest jednak znany jako paliwo samochodowe oraz paliwo napędzające inne maszyny i urządzenia wyposażone w silniki spalinowe. Spalanie LPG w instalacjach samochodowych jest wagowo porównywalne ze spalaniem zwykłej benzyny, objętościowo jednak gaz ten zajmuje około 15% więcej przestrzeni.

Profesjonalny montaż LPG w Szczecinie – MM Auto Serwis Szczecin

Instalacje gazowe Szczecin

Instalacje gazowe do samochodów są bardzo dobrym rozwiązaniem w czasach stale rosnących cen benzyny. Pytanie odnośnie opłacalności zamontowania instalacji na gaz staje się powoli retoryczne.

Autogaz ma dobrą lub złą opinię w zależności od źródła, z którego pochodzą informacje. Instalacje gazowe do samochodów obiektywnie rzecz biorąc są jednak po prostu dobrym rozwiązaniem, co potwierdza ich popularność w Polsce, gdzie jeździ najwięcej samochodów na auto gaz na świecie (około 2.000.000). W innych krajach rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne.
Instalacje gazowe do samochodów są przede wszystkim opłacalne. W zależności od rozpatrywanego okresu stosunek ceny autogaz/benzyna jest różny, ale waha się w granicach 1/2. Oznacza to, że nawet przy nieco zwiększonym zużyciu paliwa w trybie pracy na gaz przez silnik, rozwiązanie to jest po prostu bardziej opłacalne. Silnik zasilany przez gaz ziemny zużywa się teoretycznie szybciej, jednakże przy odpowiednim dbaniu o niego nie szybko będzie nas czekać jego remont.

Instalacje gazowe do samochodów można z powodzeniem montować do nowych aut jak i starych. Rozwiązania posiadające możliwe atesty bezpieczeństwa są bezpieczne, ponieważ posiadają wiele zabezpieczeń przez nieprzewidzianym działaniem. Dbając odpowiednio o świece zapłonowe, przewody wysokiego napięcia i odpowiednio częste zmienianie filtru powietrza nie trzeba obawiać się na występowanie różnych problemów. Trzeba również zwracać uwagę, jakiej jakości autogaz tankujemy, ponieważ ma to niebagatelny wpływ na utrzymanie sprawności całej instalacji.

 

Sprawdź naszą ofertę instalacji LPG w MM Auto Serwis – Szczecin:

Montaż instalacji LPG – Szczecin